Kardeşler Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kardeşler Forum

FORUM

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

eto'o hayatı

YazarMesaj
JACKIE CHAN
Adminastratör
Adminastratör
JACKIE CHAN

Erkek
Nerelisiniz : çankırı
İş/Hobiler : PC
Lakap : KUNG FU cu
ruh hali : eto'o hayatı 1122
hangi takımlısınız : eto'o hayatı 1450
rep :
eto'o hayatı Left_bar_bleue999 / 100999 / 100eto'o hayatı Right_bar_bleue

teşekkür puanı :
eto'o hayatı Left_bar_bleue999 / 100999 / 100eto'o hayatı Right_bar_bleue

rep :
path=\"\" title=\"\" permalink=\"\">

Rep Durumu : 15

eto'o hayatı Empty
MesajKonu: eto'o hayatı   eto'o hayatı EmptyPtsi Haz. 30 2008, 18:17

01 Mart 2006 13:37

Samuel Eto’o, yaşam öyküsüyle filmlere konu olabilecek bir futbolcu. Çok fakir bir aileden yetişmesine rağmen futbolun zirvesine çıkmayı başardı. İşte Eto'o'nun hayatı
Samuel Eto’o, yaşam öyküsüyle filmlere konu olabilecek bir futbolcu. Çok fakir bir aileden yetişmesine rağmen futbolun zirvesine çıkmayı başaran Barcelonalı oyuncu, geçtiğimiz cumartesi günü Zaragoza maçında yaşadığı tatsız olayla ırkçılıkla mücadelenin sembollerinden biri haline geldi.

Karşılaşmanın ikinci yarısı oynanırken Zaragoza taraftarlarının kendisi aleyhine yaptığı ırkçı tezahüratlara sinirlenerek oyunu bırakmak isteyen Eto’o, daha sonra takım arkadaşlarının çabaları sonucunda oyuna devam etti.

Zaman Gazetesi’nin düzenlediği ’Yılın Sporcusu’ ödül töreni için Türkiye’ye gelen ve ’Özel Ödül’e layık görülen Samuel Eto’o ile futbolu, ırkçılığı, kötü tezahüratı ve özel hayatını konuştuk. Kamerunlu yıldız röportajımız sırasında çok çarpıcı mesajlar verdi...

Fakir bir aileden geliyorum. Çileyi ve açlığı iyi bilirim. Yaşadığım çevrede imkanlarımız çok kısıtlı olmasına rağmen, hep mutlu oldum ve kazanma isteğimi hiçbir zaman kaybetmedim. Futbola ilk başladığım günlerde bile zirveye çıkacak bir oyuncu olacağımı biliyordum. Bugünlere gelmek kolay olmadı. Çok çalıştım. Takımımın antrenmanlarından sonra eve dönerken bile yolda topla çalışırdım. ’Çalışan kazanır’ felsefesini herkes uygulamalı.

Zaragoza maçında bana yapılanları asla unutamam. O maçın her zaman bende ayrı bir yeri olacak. Zaragoza taraftarlarının hakaretlerine çok üzüldüm. Zaragoza’nın siyahi oyuncusu Alvaro da çok sinirlendi. Maçı bırakıp gitmeye kararlıydım. Ama iyi ki Ronaldinho var. O olmasaydı, sahaya asla dönmezdim. Ronaldinho, futbolculuğun zirvesinde olan bir melek. İnsancıl özellikleriyle beni onun kadar etkileyen başka bir kimse yok. Beni öyle motive etti ki, anlatamam.

Irkçılık ve küfür sorunlu insanların işleri. Küfür eden ve ırkçı tezahüratlarda bulunan insanlar psikolojik denetim altına alınmalı.

Irkçılığın Avrupa’da önemli bir sorun olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazı insanlar maalesef yanlış düşünce içindeler. Şekle ve renge bakıyorlar. Futbol sanat gibidir. İyi ya da kötü görüntü olabilir, ama mutlaka izlenmelidir. Futbol, tiyatroların aksine sonucu skorla biten festivaldir. Oynayan, oynatan ve izleyenler zevk almalıdır. Ben, meslek edindiğim futbolu en iyi şekilde sergileyerek izleyenlere keyif vermek istiyorum.

Dünya futbolunu yakından izliyorum. 2002 Dünya Kupası’nı seyrederken ben ve arkadaşlarım Brezilya ile Türkiye’nin final oynaması gerektiğine inanıyorduk. Ama maalesef yarı finalde karşılaştılar. Türk Milli Takımı Avrupa’nın lideri olmalıydı. Bu duruma düşmesine çok şaşırdım. Türk futbolcular aynı biz Kamerunlular gibi hırslı. Fizik güç ön planda ama teknik futbolcular da var. Hakan Şükür Avrupa’nın en büyük golcülerinden biridir. Trabzonspor Teknik Direktörü Halilhodziç ile konuştum; bana Türkiye’deki futbol potansiyelinin üst seviyede olduğunu söyledi.

Dünyada futbolun kalitesi her geçen gün artıyor. Güç ve teknik, süratle birleşiyor. Türkiye’de futbol kalitesinin yükselmesi yıldız oyuncuların çoğalmasıyla olur. Bu bakımdan Nicolas Anelka’nın Fenerbahçe’de oynamasının Türk futbolu için bir şans olduğunu düşünüyorum. Galatasaraylı Song ve Saidou, iyi arkadaşım. İkisi de çok iyi futbolcu.

Türkiye’den kimse bana talip olmadı
REAL Madrid’de oynadığım dönemde bir süre kadro dışı kalmıştım. Türkiye’den menajer Bayram Tutumlu, beni Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray gibi takımlara önerdiğini söyledi. Ama kimse talip olmadı. Kamerun Milli Takımı’ndan arkadaşlarım Saidou ve Song İstanbul’u öve öve bitiremiyorlar. Önümüzdeki sezon Barcelona’da kalıp kalmayacağım belli değil. Chelsea’ye gideceğim yönünde haberler çıkıyor. Ancak benim Chelsea ile ilgili tek düşüncem, Şampiyonlar Ligi’nde onlarla sahamızda oynayacağımız rövanş karşılaşması.

Sevgilim bir beyaz
SAMUEL Eto’o ile röportajımızda ünlü futbolcunun bir sırrını öğrendik. Kamerunlu yıldız, dünya medyasından köşe bucak sakladığı Rumen sevgilisini de Türkiye’ye getirmişti. Eto’o, konuşmasında ırkçılığa ilişkin görüşlerini açıklarken, adını açıklamaktan kaçındığı sevgilisini örnek gösterip, "Unutulmasın, sevgilim bir beyaz. Aramızdaki aşk muhteşem. Renklere sığmaz" dedi.

Bir Türk kulübü süperstar getiriyor
SAMUEL Eto’o ile sohbetimiz sırasında, arkadaşı ve yardımcısı Thomas N’Kono söze girip, Türk futbolu ile ilgili bomba bir haber verdi. N’Kono, "Siz Eto’o ile konuşurken İstanbul’dan önemli bir kulüp İspanya’nın en önemli futbolcusu ile söz kesti. İsmini benden istemeyin ama o, sadece İspanyol futbolunun değil dünya futbolunun kralıdır. İstanbul kulübü ona bir servet önerdi. Türkiye’deki futbolseverler gelecek sezon bir süperstar izleyecekler" diye konuştu.

O futbolcu Ronaldo mu
THOMAS N’Kono, tüm ısrarlara rağmen önümüzdeki sezon İspanya’dan Türkiye’ye gelecek süper futbolcunun adını ve anlaştığı kulübü vermedi. Ancak, futbolu yakından takip edenler bu kulübün Fenerbahçe olduğu görüşünde birleşiyorlar. Çünkü, başkan Aziz Yıldırım önümüzdeki sezon 100’üncü kuruluş yılını kutlayacak olan kulübe süper bir yıldız getireceğini defalarca dile getirmişti. Futbolcunun kim olduğu sorusuna gelince... Sezon sonu Real Madrid’den ayrılacağını açıklayan Ronaldo en kuvvetli aday. Yine aynı takımdan ayrılmaları muhtemel olan Zidane ve Roberto Carlos da adaylar arasında yer alıyor.

Yattara: Türkiye siyahi oyuncular için cennet
TRABZONSPOR’un Gineli yıldızı İbrahima Yattara, Real Zaragoza taraftarlarının Barcelonalı Samuel Eto’o’ya yaptığı ırkçı saldırılara çok üzüldüğünü söyledi. Yattara, "Sonuçta hepimiz Allah tarafından yaratılıyoruz. Farklı karakterlerimiz olabilir. Sadece derilerimizin rengi farklı. Bunların gündeme gelmesi üzücü. Benim başıma gelse çok üzülürdüm. Böyle şeylerin olmasını istemem. 3 sezondur Trabzonspor’dayım. Türkiye’nin siyahi oyuncular için futbol oynanacak en ideal ülkelerden biri olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kaynak: kardeşler forum
http://www.kardesler.forumum.com

eto'o hayatı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-